Ana Sayfa Hakkımızda Etkinlikler Kadıköy Kültür Sanat Dostları İletişim
BAŞKAN'DAN

Kültür Sanat Dostlarına,
Çanakkale zaferinin 100. yılı münasebetiyle çeşitli etkinlikler ve kutlamalar gerçekleştirilmektedir. Kuşkusuz bu anlamlı zaferin milletçe coşku içinde kutlanılması son derece anlamlı ve toplumu manevi anlamda birleştirici bir olaydır.

Devamı...
   YAZARLAR
   ETKİNLİK TAKVİMİ
 
 
 
 
 
   
YAZARLAR
 

ŞIK KADIKÖY

(Geçmiş günlerden bir yaprakta bir fotoğraf)

Hayat Mecmuası, 19 Ekim 1967 tarihli 43. sayısında; Geçmiş Günlerden Bir Yaprak başlığı altında iki fotoğraf sunar okuyucularına. İlki, 17 Haziran 1921 tarihlidir ve İstanbul üzerinde uçan dev "uçan ev" uçağının fotoğrafıdır.

28 Kasım 1926 tarihli ikinci fotoğraf ve açıklama, aradan su gibi akan 41 yıl nedeniyle, Geçmiş Günlerden Bir Yaprakta yer almıştır. Şık Kadıköy adını hak etmiştir. Uluslararasıbasın temsilcileri vermiştir bu unvanı.

Fotoğraf üstü yazısı şöyledir:
1926 Kasım 28 - İstanbul "Şapka kanununun yıldönümünde Türkiye'ye gelen yabancı gazeteciler İstanbul'un en şık semti olarak Kadıköy'ü seçmişlerdir.

Bir Fransız gazeteci, Kadıköylü hanımlardan bahsederken; "Parislilerden farkı yok!..." demektedir. Hakikaten de yeni kıyafetleri ile Kadıköylü hanımlar ve beyler pek şıktır.

İşte bu günlerde Köprü'nün Kadıköy iskelesinde bir vapur çıkışı. Meşhur "1 vapuru" yolcularını boşaltıyor" Unvan yakışmıştır ve yapışmıştır Kadıköy'e.  Zaten bu ifade, doğrunun, gerçeğin ifadesidir sadece.

Dün, bugünve elbette yarın da Kadıköy Şıktır. "Şık" kalacaktır. Başka şık yoktur.
86 yıl sonra da, değil Kadıköylü doğmak, Kadıköylü olmak, "Şık Kadıköy'de Olmak" bile ayrıcalıktır.

 Bahadır Gürer