Ana Sayfa Hakkımızda Etkinlikler Kadıköy Kültür Sanat Dostları İletişim
BAŞKAN'DAN

Kültür Sanat Dostlarına,
Çanakkale zaferinin 100. yılı münasebetiyle çeşitli etkinlikler ve kutlamalar gerçekleştirilmektedir. Kuşkusuz bu anlamlı zaferin milletçe coşku içinde kutlanılması son derece anlamlı ve toplumu manevi anlamda birleştirici bir olaydır.

Devamı...
   YAZARLAR
   ETKİNLİK TAKVİMİ
 
 
 
 
 
   
HAKKIMIZDA
     
 
Kurucularımız Yönetim Kurulu Tarihçe Basında Biz
 
     
 

KADIKÖY KÜLTÜR SANAT DERNEĞİ TARİHÇESİ


Kadıköy Kültür Sanat Derneği, Kadıköy'ün kültürel ve sanatsal değerlerini geliştirmek,  kültürel ve sanatsal olayları Kadıköylülerle buluşturmak, sanatçılara çalışmalarını sergileme olanağı sunmak, kültürel ve sanatsal olayların gelişmesine, nitelik kazanmasına, yeni sanatçıların yetişmesine olanak sağlamak;  kısacası Kadıköy'ü aktif bir kültür- sanat kenti yapabilmek amacı ile 10 Şubat 2006 tarihinde kuruldu.

Yönetim Kurulu Başkanlığına Em. Orgeneral Aytaç Yalman, başkan yardımcılığına İnal Aydınoğlu, sekreterliğe Nesibe Müsevitoğlu, saymanlığa Bahadır Gürer ve yönetim kurulu üyeliklerine Serhat Hacıpaşalıoğlu, Serpil Güleçyüz ve Vecdi Yücalan getirildi.

Dernek,  uluslararası düzeyde kültürel ve sanatsal anlamda müzik, opera, bale plastik sanatlar, edebiyat ve diğer sanat alanlarında yaratılan eserleri en üst düzeyde teşvik ederek, halkın hizmetine sunmak ve özellikle ulusal düzeydeki etkinliklerin uluslararası nitelik kazanmasına yardımcı olmak amacı ile ilk etkinlik olarak Kadıköy Uluslararası Mavi Martı Gitar Festivali ve Gitar Yarışması'nı düzenledi.

Dernek,  24 Mart 2006 'da Moda Deniz Kulübünde düzenlenen bir kokteyl ile basına tanıtıldı. Aynı gün Uluslararası Mavi Martı Gitar Festivali'nin de tanıtımı yapılmış oldu..

Kokteyle sanat dünyasının tanınmış simaları ile il-ilçe protokolünden katılım oldu.

Kuruluş Kokteylinde Cem Küçümen ve Trio Bio tarafından gitar dinletisi sunuldu.

Mavi Martı Kadıköy Uluslararası Gitar Festivali, 26 Mart - 21 Nisan 2006 tarihleri arasında düzenlendi. Festival binlerce gencin gitarla çeşitli yollarla ilişki ve dostluk kurduğu Türkiye'de ilk ve en büyük Uluslararası Gitar Festivali olma özelliği taşıdı. İstanbul Anadolu yakasında 4 farklı mekânda gerçekleşen organizasyon kapsamında, 15 yerli ve yabancı klasik gitar ustası, toplam 9 konser gerçekleştirdi. Aynı zamanda etkinlik kapsamında düzenlenen workshoplar, akademik ve amatör gitar yarışmaları ve çok sayıda gitar etkinliğiyle gitar sokağa taşınarak, İstanbullulara festival coşkusu yaşatıldı.

Mavi Martı Kadıköy Uluslararası Gitar Festivali ile gelecekte birçok sanatsal etkinliğin oluşmasına ve gelenekselleşmesine öncülük eden büyük bir sosyo-müzikal projeye ev sahipliği yapmış oldu. Kadıköy Kültür Sanat Derneği tarafından, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kadıköy Belediyesi ve Kasdav'ın katkılarıyla gerçekleşen festivalde akademik ve amatör olmak üzere iki kategoride düzenlenen yarışmalar ile genç sanatçılara yeteneklerini sergileme fırsatı sunuldu. Festivalin diğer bir özelliği de; Çocuk Esirgeme Kurumu bünyesindeki çocukların rehabilitasyon ve gelişimine katkı sağlamak için, onlara gitar eğitimi fırsatı sağlamasıyla, gitarı sosyo-psikolojik bir çözüm olarak sunan sosyal bir proje olması idi.

Kadıköy Kültür Sanat Derneği tarafından düzenlenen festivalde Türkiye'nin klasik gitar virtüözleri: Doğan Canku, Önder Focan, Melih Güzel, Recep Özçakır, Erkan Oğur, Bekir Küçükay, Cem Küçümen, Erdem Sökmen (Pasiflora), Sarp Maden (Quartet &Muartet), Neşet Ruacan  ve Triobioda sahne aldı.. Festival kapsamında; Amerika'dan Arjantin'den; Ricorda Moyano, Jorge Cardoso, Roberto Aussel ve Yunanistan'dan Elena Papandreou gibi ünlü sanatçılar da konser vermek üzere İstanbul'a geldi. Türkiye'de ilk defa düzenlen  Mavi Martı Gitar Festivali kapsamında ; Jorge Cardoso, Önder Focan, Elena Papandreou ve Erkan Oğur düzenlenen workshoplar ile sanatseverlerle buluştular..

Baharın coşkusu ile klasik gitarın akustiğini birleştiren festival, genç icracıların yolunu açarak müzikalitelerini sergileme fırsatı sunarken workshoplar, konserler ile müziği sokağa taşıyarak, yaklaşık bir ay boyunca İstanbul'a gitarın sesini dinlettirdi.

İletişim Sponsorları: CNN TÜRK, Best FM, CNN TURK.com, Zip İstanbul, Okyanus, Yenibir.com

Hizmet / Servis Sponsorları: Doluca, Öner Grup, Prnet, Saint Joseph Lisesi oldu.

Em.Orgeneral Aytaç Yalman'ın yoğun iş yaşamı nedeni ile 2008 yılında başkanlıktan ayrılması ile yönetim kurulu başkanlığına İnal Aydınoğlu, başkan yardımcılığına Nesibe Müsevitoğlu, Sekreterliğe Bahadır Gürer, Saymanlığa Serhat Hacıpaşalıoğlu, yönetim kurulu üyeliklerine, Vecdi Yücalan, Serpil Güleçyüz ve Yücel Canyaran getirildiler.

Dernek Kuruluşundan itibaren festivalden başka birçok sanat etkinliği organize etti. Liselerarası ve Üniversitelerarası Dans ve Müzik Yarışmalarında, Kadıköy Kültür Sanat Derneği özel ödül vererek gençlerimizin sanat çalışmalarını yüreklendirmektedir.

Büyük Kulüp Baron Salonunda derneğimiz adına çeşitli konserler düzenlenmektedir.

İzleyicilerin büyük beğenisini kazanan bu konserler ile sanatçıların seçkin bir ortamda sanatlarını icra etmelerine ve sanatseverlerinetkinlik izlemelerine olanak sağlanmaktadır.

Kadıköy Kültür Sanat Derneği, genel etkinlikler yanında 2012 yılından itibaren şiir, güfte, fotoğraf ve karikatür yarışmaları ile de sanata, kültüre katkı üretmeye çalışmaktadır.